RappeLz OnLine YarDım-DesTek ForuMu
Sizi üye oLarak aramıza görmek isteriz!
Sizi üye oLarak aramıza görmek isteriz!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vaktin var olmaktan en çok hoşlandığı yer.

AnasayfaPorTaLLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Çocuk Kalbi

YazarMesaj
demirege41

demirege41

Boğa Mesaj Sayısı : 386
Saygınlık : 4050
Rep Hükmü : 73

Çocuk Kalbi Empty
MesajKonu: Çocuk Kalbi   Çocuk Kalbi Icon_minitimePerş. Mart 04, 2010 11:37 pm

KİTABIN ADI:ÇOCUK KALBİ

YAZARI:EDMONDO DE AMİCİS

BİR ÇOCUK KİTABINI BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER YÖNÜNDEN İNCELEME

A) BİÇİMSEL ÖZELLİKLER

1) KİTABIN OYLUMU : Kitap 26 cm boyunda,14 cm genişliğinde ve 32 sayfadır. Hacim ve kalınlık bakımından ilköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yaşına ve gelişimine uygundur. Fakat 5.sınıflarda okuyabilir.

2) KİTABIN BASKISI : Kitap dayanıklı ve mat bir kağıda basılmıştır.

3) KİTABIN CİLTLENMESİ : Ciltleme telle yapıldığı için dayanıklıdır.

4) KİTABIN KAPAĞI : Kitabın kapağı kalın ve kaliteli bir kartondan yapılmıştır. Kapağın resmi canlı ve çekici değil tam tersi soluk renklerle boyanmıştır. Kapağın resmi konuyla alakalıdır. Kapaktaki yazılar siyah renkle yazılmıştır. Yazıların rengi resmin rengine göre daha uyumludur.

Kapağın en üstünde yazarın adı ve soyadı yazılmıştır. Bu yazının hemen altında daha büyük puntoyla yazılmış kitabın adı yer almıştır. Kapağın en altında yayınevinin adı yazılmıştır. Kitabın arka kapağında ise hikayeyi özetleyici yazı ve kitabın hangi yaş grubuna yazıldığı belirtilmiştir. Fakat kitabın kapağında kapak resmini yapan ressamla ilgili hiçbir bilgi yoktur.

Gömlek kapakta kitabı düzenleyen kişinin adına yayınevinin adına ve adresine yer verilmiştir.

5) YAZI ÖZELLİKLERİ : Sayfanın zemini beyaz renkte olup yazılar siyah renkte yazılmıştır. Yazıların büyüklüğü seviyeye uygun olup 18 puntodadır. M.E.B� in önerdiği harfler tam anlamıyla kullanılmamıştır. (a,ğ,g,y) Yani bilgisayar harfleri kullanılmıştır. Bu da çocuğu harflerin yazılış şekilleri konusunda tereddüde düşürür

6) KİTABIN ADI : Kitabın adı kısa ve seviyeye uygundur.

B) RESİMSEL ÖZELLİKLER

Kitapta kapak hariç hiçbir resim bulunmamaktadır. Bu da çocuğun kitabı okumamasına neden olabilir. Ve çocuğun kitabı okurken canı sıkılabilir kitabı okumaktan vazgeçebilir.

C) DİL VE ANLATIM ÖZELLİKLERİ

1) DİL ÖZELLİKLERİ : Kitapta anlatılan olayları 3. sınıfa giden bir öğrenci yazdığı için olaylara açık ve sade bir dil hakimdir. Yabancı kelimelere çok az yer verilmiştir. Kitaptaki olaylar İtalya da geçtiği için insan isimleri yabancı isimlerdir. Anlamı bilinmeyen kelimeler 3. Ve 4. Sınıf öğrencileri için azdır. Yöresel ağız ve argo sözcüklere yer verilmemiştir.

Kitaptaki tümcelerin birçoğu uzun tümcedir. Bu tümcelerdeki sözcük sayısı 10�u bile geçmektedir. Örneğin �iki kitapçı dükkanı çanta,kağıt ve defter satılan anne ve babalarla tıklım tıklım doluydu� ve �üç yıl süreyle aşağı-yukarı her gün geçtiğim yedi sınıf kapısının üzerine açıldığı o koskocaman odayı tekrar çok sevindim� tümceleri uzundur.

2) PLAN : Giriş bölümü 3. Sınıfa başlayan Enrico okulu ve öğretmenlerini tasfir etmiştir. Gelişme bölümünde Enrico başından geçen olayları anlatmıştır. Bu olaylar okuyucuya mesajlar vermektedir. Sonuç bölümünde ise Enrico �nun annesine yaptığı saygısızlıktan dolayı babasının nasihatları yazılmıştır.

3) KONU : Kitabın konusu İtalya da bir mahalle okulunda 3.sınıfı okuyan bir öğrencinin yazdığı bir yıllık okul hikayesidir.

Konu ilgi çekici bir biçimde sunulmamıştır. Konusu olsun,içeriği olsun eğitici ve düşündürücü bir kitaptır.

4) KİTABIN ÖZETİ : İtalya da bir mahalle okulunda 3.sınıfa yeni başlayan Enrico yeni öğretmeniyle tanışınca ilk başta hoşlanmaz. Eski öğretmeninin o güler yüzünü hatırladıkça üzülür fakat daha sonra yeni öğretmeninden hoşlanmaya başlar. Birgün Robetti adında bir çocuk okula giderken bir çocuğun atlı tramvay yolunda düştüğünü görür. Çocuğu kurtarırken kendi ayağı atlı tramvayın altında kalır. Bunu gören Enrico üzülür. Başka bir gün Enrico�nun sınıfına Calabriali bir öğrenci gelir. Öğretmen sınıfla kaynaşmasını sağlar.Uzaktan gelen bu öğrenciye iyi davranılmasını ister. Yine günün birinde annesi ve kız kardeşi ile yoksul bir kadına çamaşır götüren Enrico kapıyı açan kadını görür ve içeride sınıf arkadaşını görür. Babası olmayan crossi bütün zorluklara rağmen karanlık odada dersini yapmaya çalışır. Bu duruma üzülen Enrico�nun annesi para yardımında bulunur. Kitabın sonlarına doğru Enrico annesine saygısızlık yapar.Bu olaya üzülen anne ve babası Enrico�ya nasihatlarda bulunur.

5) KAVRAMLAR : Kitapta davranışların karşılandığı kavramlar okuyucuya doğru olarak verilmiştir.

D) İÇERİK ÖZELLİKLERİ

1) KONUNUN ANA DÜŞÜNCESİ : Etrafındaki öğrenci arkadaşlarına göre maddi bakımdan iyi durumda olan ve ailesi tarafından ilgi gören çocuğun bu ilgiye fazla layık olamaması.

Bu ana düşünce çocuğa doğrudan verilmemiştir. Hikayenin sonunda ana düşünce daha net verilmiştir.

Bu kitap bir çocuğun ailesine saygılı davranması gerektiğini,arkadaşlarına iyi davranmasını gerektiğini göstermiştir. Yardımlaşmanın önemi belirtilmiş ve önyargılı davranmamamız gerektiği belirtilmiştir.

Çocuk Kalbi
1 sayfadaki 1 sayfası